Нен квадрат эн чон аян 35. Квадраттык үч мүчөнү көбөйтүүчүлөргө ажыраткыла: д) -5х²-10x+15; e)

y2-16y +15; ж) -x²+12x-24; 3)-2x²+5x-3; и) 2х2-2х +; к) −16а² - 24a -9; л) м² - 5м + 6; м) 0,25m² – 2m +4. a) 2x2-5x-7; б) -Бу² - 2y +3; B) x2 + 8x - 9;

Ответы на вопрос

Отвечает Kravcov Denis.

Квадраттык үч мүчөнү көбөйтүүчүлөргө ажыраткыла жаткан аяндарды (мөлчөктөрдү айрым кылып, жеңдерилип, баскила) табуу үчүн, бардык үч мүчтүн квадраттык аярынын алуу керек.

Квадраттик аяндар: ax² + bx + c

а) -5x² - 10x + 15: -5x² - 10x + 15 = -5(x² + 2x - 3) = -5(x + 3)(x - 1)

д) y² - 16y + 15: y² - 16y + 15 = (y - 15)(y - 1)

ж) -x² + 12x - 24: -x² + 12x - 24 = -(x² - 12x + 24) = -(x - 6)(x - 4)

-2x² + 5x - 3: -2x² + 5x - 3 = -2(x² - 5x + 3) = -2(x - 3)(x - 1)

и) 2x² - 2x: 2x² - 2x = 2x(x - 1)

к) -16a² - 24a - 9: -16a² - 24a - 9 = -(16a² + 24a + 9) = -(4a + 3)(4a + 3) = -(4a + 3)²

л) м² - 5м + 6: м² - 5м + 6 = (м - 3)(м - 2)

м) 0,25м² - 2м + 4: 0,25м² - 2м + 4 = 0,25(м² - 8м + 16) = 0,25(м - 4)(м - 4) = 0,25(м - 4) )²

а) 2x² - 5x - 7: Есептешкен жок.

б) -Бу² - 2y + 3: Есептешкен жок.

B) x² + 8x - 9: x² + 8x - 9 = (x + 9)(x - 1)

Соответственно, аяндар берилген квадратык айандардын ачылымдары боюнча ажыраткыланган.