5. Моторний човен пройшов 24 км за течією річки і 40 км проти течії, затративши на весь шлях 7 год.

Знайти швидкість човна в стоячій воді, якщо швидкість течії рiчки 2 км/год.​

Ответы на вопрос

Отвечает Колесников Стас.

Відповідь:

Швидкість човна у стоячій воді 10 км/год.​

Пояснення:

Позначимо власну швидкість човна ( у стоячій воді ) як Х км./год. У такому випадку швидкість човна за течією річки дорівнює ( Х + 2 ) км./год., а його швидкість проти течії річки дорівнює ( Х - 2 ) км./год.

Час, що човен витратив на шлях за течією річки дорівнює ( 24 / ( Х + 2 ) ) годин, а час на подолання шляху проти течії річки дорівнює ( 40 / ( Х - 2 ) ) годин. За умовами задачі на подолання всього шляху по річці човен витратив 7 години. Отримаємо рівняння:

24 / ( Х + 2 ) + 40 / ( Х - 2 ) = 7

Приведемо дроби до спільного знаменника, та помножимо на нього обидві частини рівняння:

24 × ( Х - 2 ) + 40 × ( Х + 2 ) = 7 × ( Х + 2 ) × ( Х - 2 )

24Х - 48 + 40Х + 80 = 7Х² + 14Х - 14Х - 28

7Х² - 64Х - 60 = 0

Вирішимо квадратне рівняння.

Знайдемо діскрімінант:

D = 64² - 4 × 7 × ( -60 ) = 4096 + 1680 = 5776

Знайдемо корні квадратного рівняння:

Х1 = ( 64 + √5776 ) / ( 2 × 7 ) = ( 64 + 76 ) / 14 = 10 км./год.

Х2 = ( 64 - √5776 ) / ( 2 × 7 ) = ( 64 - 76 ) / 64 = -0,86 км./год.

Другий корінь відкидаємо, тому, що власна швидкість човна не може бути негативною.

Перевірка:

Власна швидкість човна 10 км./год., а швидкість течії річки 2 км/год.​ У такому випадку швидкість човна за течією річки дорівнює 10 + 2 = 12 км./год., а його швидкість проти течії річки дорівнює 10 - 2 = 8 км./год.

Час, що човен витратив на шлях за течією річки дорівнює 24 / 12 = 2 години, а час на подолання шляху проти течії річки дорівнює 40 / 8 = 5 годин. За умовами задачі на подолання всього шляху по річці човен витратив 7 години.

2 + 5 = 7

7 = 7

Все вірно.