A  force  of  200 N stretches  a  spring  by  4 m.  What

 is  the  value  of  the  spring  constant?​

Ответы на вопрос

Отвечает Кирилл Инна.

Ответ:

Объяснение:

Дано:

F = 200 H

Δx = 4 м

_________

k - ?

Жесткость пружины:

k = F / Δx = 200 / 4 = 50 Н/м