У каларыметр, які змяшчае лёд масай т 0,10 кг, тэмпература якога t = 0,0 °С, улілі ваду масай ту =

0,50 кг, узятую пры Тэмпературы t = 70 °С. Вызначце канчатковую тэмпературу вады ў каларыметры. Цеплаёмістасць каларыметра не прымаць да ўвагі. можно с решением​

Ответы на вопрос

Отвечает Гомер-С Сергей.

Ответ t3 = 113000/2520 = 44,84 º С.

Объяснение

Q1 + Q2 = Q3.

Q1 + Q2 = Q3. Q1 (плавлення льоду); Q1 = λ * m1, де λ = 3,4 * 105 Дж / кг, m1 = 0,1 кг.

Q1 + Q2 = Q3. Q1 (плавлення льоду); Q1 = λ * m1, де λ = 3,4 * 105 Дж / кг, m1 = 0,1 кг. Q2 (нагрів холодної води); Q2 = С * m1 * (t3 - t1), де С - 4200 Дж / (К * кг), t3 - температура рівноваги, t1 = 0 ° С.

Q1 + Q2 = Q3. Q1 (плавлення льоду); Q1 = λ * m1, де λ = 3,4 * 105 Дж / кг, m1 = 0,1 кг. Q2 (нагрів холодної води); Q2 = С * m1 * (t3 - t1), де С - 4200 Дж / (К * кг), t3 - температура рівноваги, t1 = 0 ° С. Q3 (охолодження гарячої води); Q3 = С * m2 * (t2 - t3), де m2 = 0,5 кг, t2 = 70 ° С.

Q1 + Q2 = Q3. Q1 (плавлення льоду); Q1 = λ * m1, де λ = 3,4 * 105 Дж / кг, m1 = 0,1 кг. Q2 (нагрів холодної води); Q2 = С * m1 * (t3 - t1), де С - 4200 Дж / (К * кг), t3 - температура рівноваги, t1 = 0 ° С. Q3 (охолодження гарячої води); Q3 = С * m2 * (t2 - t3), де m2 = 0,5 кг, t2 = 70 ° С. Виконаємо розрахунки:

Q1 + Q2 = Q3. Q1 (плавлення льоду); Q1 = λ * m1, де λ = 3,4 * 105 Дж / кг, m1 = 0,1 кг. Q2 (нагрів холодної води); Q2 = С * m1 * (t3 - t1), де С - 4200 Дж / (К * кг), t3 - температура рівноваги, t1 = 0 ° С. Q3 (охолодження гарячої води); Q3 = С * m2 * (t2 - t3), де m2 = 0,5 кг, t2 = 70 ° С. Виконаємо розрахунки: λ * m1 + С * m1 * (t3 - t1) = С * m2 * (t2 - t3).

Q1 + Q2 = Q3. Q1 (плавлення льоду); Q1 = λ * m1, де λ = 3,4 * 105 Дж / кг, m1 = 0,1 кг. Q2 (нагрів холодної води); Q2 = С * m1 * (t3 - t1), де С - 4200 Дж / (К * кг), t3 - температура рівноваги, t1 = 0 ° С. Q3 (охолодження гарячої води); Q3 = С * m2 * (t2 - t3), де m2 = 0,5 кг, t2 = 70 ° С. Виконаємо розрахунки: λ * m1 + С * m1 * (t3 - t1) = С * m2 * (t2 - t3). 3,4 * 105 * 0,1 + 4200 * 0,1 * t3 = 4200 * 0,5 * (70 - t3).

Q1 + Q2 = Q3. Q1 (плавлення льоду); Q1 = λ * m1, де λ = 3,4 * 105 Дж / кг, m1 = 0,1 кг. Q2 (нагрів холодної води); Q2 = С * m1 * (t3 - t1), де С - 4200 Дж / (К * кг), t3 - температура рівноваги, t1 = 0 ° С. Q3 (охолодження гарячої води); Q3 = С * m2 * (t2 - t3), де m2 = 0,5 кг, t2 = 70 ° С. Виконаємо розрахунки: λ * m1 + С * m1 * (t3 - t1) = С * m2 * (t2 - t3). 3,4 * 105 * 0,1 + 4200 * 0,1 * t3 = 4200 * 0,5 * (70 - t3). 34000 + 420t3 = 147000 - 2100t3.

Q1 + Q2 = Q3. Q1 (плавлення льоду); Q1 = λ * m1, де λ = 3,4 * 105 Дж / кг, m1 = 0,1 кг. Q2 (нагрів холодної води); Q2 = С * m1 * (t3 - t1), де С - 4200 Дж / (К * кг), t3 - температура рівноваги, t1 = 0 ° С. Q3 (охолодження гарячої води); Q3 = С * m2 * (t2 - t3), де m2 = 0,5 кг, t2 = 70 ° С. Виконаємо розрахунки: λ * m1 + С * m1 * (t3 - t1) = С * m2 * (t2 - t3). 3,4 * 105 * 0,1 + 4200 * 0,1 * t3 = 4200 * 0,5 * (70 - t3). 34000 + 420t3 = 147000 - 2100t3. 2520t3 = 113000.

Q1 + Q2 = Q3. Q1 (плавлення льоду); Q1 = λ * m1, де λ = 3,4 * 105 Дж / кг, m1 = 0,1 кг. Q2 (нагрів холодної води); Q2 = С * m1 * (t3 - t1), де С - 4200 Дж / (К * кг), t3 - температура рівноваги, t1 = 0 ° С. Q3 (охолодження гарячої води); Q3 = С * m2 * (t2 - t3), де m2 = 0,5 кг, t2 = 70 ° С. Виконаємо розрахунки: λ * m1 + С * m1 * (t3 - t1) = С * m2 * (t2 - t3). 3,4 * 105 * 0,1 + 4200 * 0,1 * t3 = 4200 * 0,5 * (70 - t3). 34000 + 420t3 = 147000 - 2100t3. 2520t3 = 113000. t3 = 113000/2520 = 44,84 º С.