У сетку напружаннем U = 220 В уключана электрычная плітка, супраціўленне спіралі якой R = 40 Ом.

Праз які час на гэтай плітцы закіпіць у каструлі вада, тэмпература якой t = 20 °C, а аб'ём V = 2,0 л? Каэфіцыент карыснага дзеяння пліткі п 60 %. Цеплаёмістасць каструлі не прымаць да ўвагі. ​

Ответы на вопрос

Отвечает Коренюк Артём.

Ответ:

Відповідь:

ККД = а (корисне) / а (витрачене)

А (корисне) = с * м*(Т2-Т1).

А (витрачене) = U^2 * t / R

ККД = с * м * (Т2-Т1) * R / U^2 * t

t = C * м*(Т2-Т1)*R / ККД * U^2.

м = V / р

м = 2*10^-3 (перекладені літри) /1*10^-3=2 кг.

t = 4200*2*20*50/0.6*48400 = 289 с = 4.8 хв.