(-1/4)¹⁰: (-1/4)⁷ СРОЧНО!!!!


Ответы на вопрос

Отвечает Стрисюк Віталіна.

Ответ:

The expression (-1/4)^10 divided by (-1/4)^7 can be simplified as follows:

(-1/4)^10 / (-1/4)^7 = (-1/4)^(10-7) = (-1/4)^3 = -1/64

So, the result of (-1/4)^10 divided by (-1/4)^7 is -1/64.