9x+1+3x+2=18 решите пожалуйста


Ответы на вопрос

Отвечает Волошкин Макс.

9х+3х=18-1-2; 12х=15; х=15/12; х=1,25.

Отвечает Даражадин Әсет.

Solve for x:
9 x+3 x+1+2 = 18
Grouping like terms, 9 x+3 x+1+2 = (9 x+3 x)+(1+2):
(9 x+3 x)+(1+2) = 18
9 x+3 x = 12 x:
12 x+(1+2) = 18
1+2 = 3:
12 x+3 = 18
Subtract 3 from both sides:
12 x+(3-3) = 18-3
3-3 = 0:
12 x = 18-3
18-3 = 15:
12 x = 15
Divide both sides of 12 x = 15 by 12:
(12 x)/12 = 15/12
12/12 = 1:
x = 15/12
The gcd of 15 and 12 is 3, so 15/12 = (3×5)/(3×4) = 3/3×5/4 = 5/4:
Answer: |
| x = 5/4.
Удачи!