Відомо, що три натуральні числа є послідовними членами геометричної прогресії. Третє дорівнює 12,

і якщо узяти (-36) замість 12, то ці три числа будуть послідовнимичленами арифметичної прогресії. Знайдіть суму цифр першого числа.​

Ответы на вопрос

Отвечает Шевченко Анастасия.

Відповідь:

9

Пояснення:

Нехай перше та друге числа — x та y відповідно. Отже, числа x, y і 12 утворюють геометричну прогресію, а числа x, y і -36 — арифметичну.

Скористаємося основними властивостями цих прогресій. Квадрат кожного члена геометричної дорівнює добутку сусідніх. Зокрема для члена y,

y^2=12x \; (*)

Кожен член арифметичної прогресії дорівнює середньому арифметичному сусідніх. Зокрема для того ж члена y,

y=\frac{x-36}{2}.

Звідси y^2=\frac{(x-36)^2}{4} \; (**).

Ліві частини рівнянь (*) і (**) збігаються, тому прирівняємо праві та знайдемо x:

12x=\frac{(x-36)^2}{4}\\48x=(x-36)^2\\48x=x^2-72x+1296\\x^2-120x+1296=0\\D_1=k^2-ac=(-60)^2-1296=3600-1296=2304\\x=\frac{-k\pm \sqrt{D_1}}{a}\\\begin{cases}   x_1=\frac{60+\sqrt{2304} }{1}=60+48=108\\x_2=\frac{60-\sqrt{2304} }{1}=60-48=12    \end{cases}

Якщо перше з розглядуваних чисел — 12, то друге дорівнює \frac{12-36}{4}=-12. Воно не натуральне й не задовольняє умові. Якщо ж x=108, то y=\frac{108-36}{2}=36, що цілком відповідає умові задачі.

Тоді сума цифр першого числа 1+0+8=9.