A train traveling at 54 km/h starts to decelerate at 0,3 m/s^2. How long will it take to stop? What

is the stopping distance?

Ответы на вопрос

Отвечает Романова Софья.

Объяснение:

54 km/h = 15m/s V=a×t

t= V/a

t=15/0,3=50S

S=at^(2)/2

S=0,3×50×50/2=37,5 m

It's all.