two trains are moving towards each other at velocities of 36 km/h and 54km/h. A passenger in the

first train observers that the second train passes his train in a time interval of 6 seconds. What is the length a) the second train?​

Ответы на вопрос

Отвечает Ковалёва Дарья.

Відповідь:

Пояснення:

t = 6 sec, V_{1} = 36 km/h = 10 m/sec, V{2} = 54 km/h = 15 m/sec

L_{2} = t*V_{s}  the second train length formula

V_{s}  = V_{1}  + V_{2}  because of moving towards each other

L_{2}  = t*(V_{1} + V_{2} ) the general formula

L_{2}  = 6*(10+15) = 150 (m)  

Answer: 150 m