I L 1.) Granny spends one third of her weekly pension on Thursday night, and one quarter of what

remains on Friday. What fraction of the original amount is left for her big night out on Saturday?

Ответы на вопрос

Отвечает Гамаюнова Анастасия.

Ответ:

Пошаговое объяснение:

Granny spends 1/3 of her weekly pension on Thursday

Let's call her weekly pension P

So on Thursday she spent (1/3)P

After Thursday she had (2/3)P left

On Friday she spent 1/4 of what remained after Thursday

So on Friday she spent (1/4)(2/3)P = (1/6)P

After Friday she had (2/3)P - (1/6)P = (1/2)P left

The fraction of the original amount P left for Saturday is 1/2

Therefore, the fraction of the original amount left for Saturday is 1/2.