-2(2.5y-10)-4(y-1 1/8x)-1=-4.5(y-x-4)+1


Ответы на вопрос

Отвечает Ганиева Севиль.

Объяснение:

Simplifying both sides of the equation, we get:

-5y + 20 - 4y + 9x - 4/8 + 1 = -4.5y + 4x + 18 - 0.5 + 1

Combining like terms, we have:

-9y + 20 + 9x - 1/2 = -4.5y + 4x + 19.5

Now, let's get rid of the fractions by multiplying everything by 2:

-18y + 40 + 18x - 1 = -9y + 8x + 39

Simplifying further, we get:

-18y + 18x + 39 = -9y + 8x + 39

Moving all variables to one side and constants to the other side, we have:

-18y + 9y + 8x - 18x = 0

Simplifying again, we get:

-9y - 10x = 0

So, the simplified equation is -9y - 10x = 0.