27. Har bir yuk mashinasiga a tonnadan kartoshka yuklash mumkin boʻlsa, har birida p kilogrammdan

kartoshka boʻlgan n qop kartoshkani tashib ketish uchun nechta yuk mashinasi (x) kerak bo'ladi? x ni n=90, p=50, a=1,5 boʻlganda toping.​

Ответы на вопрос

Отвечает Кушерова Даниэла.

Ответ:Sizning berilgan ma'lumotlarga ko'ra, har bir yuk mashinasiga a tonnadan kartoshka yuklash mumkin bo'lsa, yani har bir mashina p * 1000 kilogramm kartoshka yuklay oladi. Shuningdek, har bir mashinada n qop kartoshka tashib ketish uchun kerak bo'ladigan qoplar soni x.

Sizning beringaniz:

n = 90 (qop kartoshka soni)

p = 50 (kilogramm kartoshka har bir mashinaga yuklanishi mumkin bo'lgan maksimal miqdor)

a = 1.5 (tonna kartoshka yuklash mumkin)

Biz bu ma'lumotlarga asosan quyidagi formuladan foydalanib x-ni hisoblaymiz:

x = (n * 1000) / (a * 1000)

Foydalanuvchining kiritgan ma'lumotlarga qo'shimcha "1000" ga e'tibor bermaslik uchun biz uni ikkita tomondan olib tashlaymiz:

x = (90 * 1000) / (1.5 * 1000)

Mana bu hisoblash:

x = (90000) / (1500)

x = 60

Shunday qilib, sizning berilgan ma'lumotlarga ko'ra, kartoshka qoplari tashib ketish uchun 60 yuk mashinasi kerak bo'ladi.