9-сыныпқа арналған кіріс бақылау жұмысы (алгебра) 1-нұсқа №1. Катер ағыспен жузе отырып, жолына 3

сағат жұмсады, кейін қарай қайтып баруға 4,5 сағат жұмсады. Егер қайықтың жылдамдығы 25 км/сағ болса, ағыс жылдамдығы қанша болады? x² +10x+21 x² -9 №2. Бөлшекті қысқартыңдар: №3. Теңсіздіктер жүйесін шешіңдер: | 0,4x-1≤ 0,5х-1,7 | 2,7x-10< 0,9x-1 фигін сызыңдар.​

Ответы на вопрос

Отвечает Волкова Полина.

Ответ:

1) Өзіңізге дайын болу үшін квадраттык теңдеуді ашамасыз:

x² + 10x + 21

x² - 9

Біз осы қысқа нүсқаларды теңдеу үшін ешқай өзгерістерге қол жеткізбейміз, содан, екі қысқа нүсқаны жіберіп, оларды қосайық:

x² + 10x + 21 = (x + 7)(x + 3)

x² - 9 = (x + 3)(x - 3)

Сондықтан, екі қысқа нүсқаны теңдегенімізде:

(x + 7)(x + 3) = (x + 3)(x + 3)

Солайсыздар, екі нүсқан теңдеуімізді ашамасыз. Бұл екі нүсқа квадраттык теңдеу жатады және онымды теңдеген кезде, x = -3 болады.

Сондықтан, ағыс жылдамдығы -3 км/сағ.

2) Қосымша мәліметтермен, біздің квадраттык теңдеуді бөлу үшін осы екі қысқартымдарды пайдалана аламыз:

(x + 7)(x + 3)

(x + 3)(x - 3)

Шамамен бөлу үшін, көбірек мақсатпен екінші қысқартымды бөлу қажет:

(x + 7)(x + 3) / (x + 3)(x - 3)

Екінші қысқартымды (x + 3) жолдаспен жоюға болады:

(x + 7) / (x - 3)

Сондықтан, бұл бөлшекті қысқарту.

3) Теңсіздіктер жүйесін шешу үшін қасындағы теңсіздіктерді шешу адымтарын орындау керек:

|0,4x - 1| ≤ 0,5x - 1,7

2,7x - 10 < 0,9x - 1

Әр ікемізді де 0,5x - 1,7 көмегімен көбейтіп отырып, теңсіздікті жасауымыз:

0,4x - 1 ≤ 0,5x - 1,7

0,4x - 0,5x ≤ -1,7 + 1

-0,1x ≤ -0,7

x ≥ -0,7 / -0,1

x ≥ 7

Әр ікемізді де 0,9x - 1 көмегімен көбейтіп отырып, теңсіздікті жасауымыз:

2,7x - 10 < 0,9x - 1

2,7x - 0,9x < 10 - 1

1,8x < 9

x < 9 / 1,8

x < 5

Сонымен, ең аса ікемізді теңсіздіктер жүйесін шешудің нәтижесін біріктірсек:

x ≥ 7 және x < 5

Алдыңғы теңсіздік жолын алатын x 7 ден көп болуы, алдыңғы екінші теңсіздік жолын алатын x 5 тен аз болуы керек. Егер бұл шарттардың құқықты негізгі ретінде болысуымыз керек болса, осы шарттармен күтеміз. Бізге 7 ден көп болуы мүмкін, бірақ 5 тен аз болуы керек, сондықтан x ∈ (5, 7).

2 / 2