Determine the volume of 5,0 moles of gases (ideal gas) at STP. STP = Standard Temperature and

Pressure. Standard temperature (t) = 0 oC Standard pressure (P) = 1 atm =1.013 x 105 PaUniversal gas constant (R) = 8.315 Joule/mole.Kelvin​

Ответы на вопрос

Отвечает Говорова Анастасия.

Answer:

0.112 m³

Explanation:

Use Boyle's law

PV=\nu RT

Determine volume from this law

V=\frac{\nu RT}{P}=\frac{5*8.315*273}{1.013*10^5}=0.112 m^3