100. Qo'shishning guruhlash qonunini qo'llab yig'indini hisoblang: a) (374 + 712) + 626; b) 999+

(901 + 2200); d) (3355+7777)+2223. 101. Yig'indini qulay usulda hisoblang: a) 51 +52 +53 +54 +55 +56 +57 +58; 476 b) 122 + 124 + 126 + 128 + 130 + 132 + 134 + 136 + 138.1176 in d)javobini topib bering

Ответы на вопрос

Отвечает Горбачева Надежда.

Відповідь:100. а)1712 b)4100. d)13365 101.a)436 b)1170.

Покрокове пояснення:

100. a) (374 + 712) + 626=(626+374)+712=1712

1)626  2)1000

+374   +    712

1000       1712

b) 999+ (901 + 2200)=(999+901)+2200=4100

1)999   2)2200

+901     +1900

1900      4100

d) (3355+7777)+2223=(7777+2223)+3355= 13365

1)7777  2)10010

+2233  +  3355

10010     13365

101. a) 51 +52 +53 +54 +55 +56 +57 +58=436

(54+56)+(53+57)+(52+58)+(51+55)=110*3=330+106=436

b) 122 + 124 + 126 + 128 + 130 + 132 + 134 + 136 + 138=1170

(122+128)+(124+126)+(132+138)+(134+136)+500+540=1040+130=1170