(3+x√2)-(2x√2-8x)+3x√2=x


Ответы на вопрос

Отвечает Богданова Виктория.

Ответ:

To simplify the given expression, we can combine like terms:

(3 + x√2) - (2x√2 - 8x) + 3x√2 = 3 + x√2 - 2x√2 + 8x + 3x√2

Combine like terms:

= 3 - x√2 + 8x + 3x√2

Combine the terms with √2:

= (3x√2 + 3x√2) - x√2 + 8x

= 6x√2 - x√2 + 8x

Simplify further:

= (6 - 1)x√2 + 8x

= 5x√2 + 8x

So, the simplified expression is 5x√2 + 8x.