M=5кг Q=20кДж t=100⁰C C-?​


Ответы на вопрос

Отвечает Ерисковский Глеб.

Ответ:To find the specific heat capacity (C), you can use the formula:

Q = M * C * ΔT

Where:

Q = Heat energy (in joules)

M = Mass (in kilograms)

C = Specific heat capacity (in J/(kg·K))

ΔT = Change in temperature (in Kelvin)

You have the following values:

M = 5 kg

Q = 20 kJ = 20,000 J (since 1 kJ = 1000 J)

ΔT = The change in temperature from 100°C to the final temperature in Kelvin, which is 100°C + 273.15 K = 373.15 K.

Now, you want to solve for C:

20,000 J = 5 kg * C * 373.15 K

Now, divide both sides of the equation by (5 kg * 373.15 K) to solve for C:

C = 20,000 J / (5 kg * 373.15 K)

C ≈ 10.70 J/(kg·K)

So, the specific heat capacity (C) is approximately 10.70 J/(kg·K).

Объяснение: