3. Айдың өз осінен айналу энергиясын ескермей, оның инерция моментi мен кинетикалық энергиясын

анық- таңдар. Орбитаның радиусын 384000 км, Айдың мас- сасын 7·1022 кг, Жерді айналу периодын 27,3 тәулік деп алыңдар.

Ответы на вопрос

Отвечает Ревенко Тима.

Ответ:

Айдың орбитасының радиусы (r) = 384,000 км = 3.84 x 10^8 м

Айдың массасы (m) = 7 x 10^22 кг

Жерді айналу периоды (T) = 27.3 күн = 27.3 x 24 x 3600 секунд

Айналу энергиясы (E) инерция моменті мен кинетикалық энергияның суммасы болады:

E = Инерция моментінің энергиясы + Кинетикалық энергия

Инерция моменті (I) көбей тілінде табылады:

I = m * r^2

I = (7 x 10^22 кг) * (3.84 x 10^8 м)^2

I = 7.456256 x 10^32 кг * м^2

Кинетикалық энергия формуласы:

KE = (1/2) * I * ω^2

Біз Жерді айналу периодын қолданамыз, өйткені ол жұмыстан екішерлейді:

ω = (2π) / T

KE = (1/2) * I * ((2π) / T)^2

KE = (1/2) * (7.456256 x 10^32 кг * м^2) * ((2π) / (27.3 x 24 x 3600 секунд))^2

KE ≈ 2.14 x 10^29 джоуль

Сондықтан, Айдың айналу энергиясы барлық энергиялық компоненттерімен бірдей 2.14 x 10^29 джоуль болады