A cyclist travels 2/3 of his way with a velocity of 10 m/s and 1/3 of the way with a velocity of

20 m/s. What is the average velocity of the cyclist duringhis journey?​

Ответы на вопрос

Отвечает Пашкявичюс Герман.

Ответ:13,3333333 m/s

Объяснение:V=2V1*V2/V1+V2=2*10m/s*20m/s/10m/s+20m/s=400/30=13,3333333m/s

Or V=V1+V2/2=10+20/2=15m/s

(I am not sure)