ФИЗИКА СРОЧНО тас жерге 10м биіктіктен құлайды. Онымен бір уақытта 8м биіктіктен тік жоғары қарай

басқа тас лақтырылды. Егер тастар жерден 5м биіктікте соқтығысатын болса, екінші тас қандай бастапқы жылдамдықпен лақтырылған? Ауа кедергісі ескерілмейді, еркін түсу удеуі 10м/с​

Ответы на вопрос

Отвечает Коныратова Гульсана.

Ответ:

Бізге тас жерге 10 метр биіктіктен тұрып, 8 метр биіктікке жылдамдықпен жылжытқан кезде тас та жерден 5 метр биіктікке соқтығысатын болса, оның өзгерген жылдамдығын табу үшін тас тартуымының сохранение теоремасын қолдана аламыз. Сохаттан, тасның жылдамдығы бастапқы жылдамдығымен бірдей болады.

Бастапқы жылдамдық: v1 = 10 м/с

Бастапқы жылдамдықтың биіктігі: h1 = 10 м

Жылжытқан кездің жылдамдығы: v2 = ?

Тасдың жылдамдығы бастапқы жылдамдықтың биіктігіне жататын соқтығыс моментінде: h2 = 5 м

Тас тартуымының сохранение теоремасын қолдана отырып, біз:

(v2^2 - v1^2) = 2 * g * (h1 - h2)

Осы теоремадан тасдың жылдамдығын тапамыз:

(v2^2 - 10^2) = 2 * 9.8 * (10 - 5)

(v2^2 - 100) = 98

v2^2 = 100 + 98

v2^2 = 198

v2 = √198 ≈ 14.07 м/с

Екінші тасды 14.07 м/с жылдамдықпен лақтырылған.