The world’s largest clock face has a radius of 15.4 m. If that is the length of the minute hand

find the linear speed of the tip of the minute hand.​

Ответы на вопрос

Отвечает Турас Сергей.

T=60 min = 3600 s

v=w*R=2*pi*R/T=2*3,14*15,4/3600 m/s =0,026864 m/s ~ 2,7 sm/s