What current was at flow of the electrolysis of copper sulphate solution, if 6 grams of copper is

liberated on the cathode for 50 minutes ПОМОГИТЕ СРОЧНО ПОЖАЛУЙСТА​

Ответы на вопрос

Отвечает Sattorova Raisa.

Ответ:

m=Ikt      I=m/kt      k=0,00033 кг/Кл

I=0,006/(0,00033*50*60)=0,006 А

Объяснение: