To'g'ri to'rtburchak shaklidagi ekin maydonining bir tomoni 350 m. Ekin maydoni uzunligi 5 metrdan

boʻlgan 180 ta panjara bilan to'liq olindi. Shu maydonning ikkinchi tomoni uzunligi va perimetrini topamiz.

Ответы на вопрос

Отвечает Галицкая Елена.

Відповідь:

Покрокове пояснення:

Dalaning ekin maydonini dala uzunligi va kengligining mahsuloti sifatida topish mumkin. Biz maydonning kengligi noma'lumligini bilamiz, lekin uni topish uchun biz to'siqlar sonidan foydalanishimiz mumkin.

To'siqlarning umumiy uzunligi ularning soni va har bir panjara uzunligining mahsulotiga teng:

180 ta panjara * 5 m = 900 m.

Bu yig'indi maydonning ikkala tomonining uzunligi:

2 * 350 m = 700 m.

Maydonning boshqa tomonini topish uchun biz maydonning maydonini uning kengligiga bo'lishimiz mumkin:

Maydon maydoni = uzunlik * kenglik

ehtimol, kenglik = maydon maydoni / uzunligi

Maydon maydonini ikkala tomon uzunligining mahsuloti sifatida topish mumkin:

350 m * 700 m = 245 000 m²

Endi biz kenglikni topamiz:

kengligi = 245000 m² / 350 m = 700 m

Demak, dalaning ikkinchi tomonining uzunligi 700 m, perimetri esa 2 * (350 m + 700 m) = 2100 m.

(Ehtimol, yomon tarjima, uzr.)