Uchburchakning perimetri 27,8 sm ga teng. Uning bir tomoni ikkinchisidan 3,5 sm qisqa,

uchinchisidan esa 2,7 sm uzun . Shu uchburchakning uzun tomoni necha sm?​

Ответы на вопрос

Отвечает Азаркин Максим.

Ответ:

P = a + b + c

a = x; b = x + 3,5; c = x - 2,7

x + (x + 3,5) + (x - 2,7) = 27,8

3x + 0,8 = 27,8

3x = 27,8 - 0,8

3x = 27

x = 27 : 3

x = 9 (a)

b = 9 + 3,5 = 12,5 cm

Javob:

Uchburchakning uzun tomoni 12,5 cm