Tomoni 5 cm bo'lgan kvadratdan tomoni 1 cm bo'lgan ikkita kvadratcha qirqib olindi. Hosil bo' Logan

shaklning perimetrini toping.
0 1

Ответы на вопрос

Отвечает Antonyuk Dmitrij.

Ответ:

Пошаговое объяснение:

P=4a bu kvadrat perimetrini topish formulasi. endi hamma tomoni 5 sm bo'lgan kvadrattan tomoni 1 sm bo'lgan ikkita kvadratcha qirqib olindi. endi bizning shakl kvadrat bo'lmay qoldi. Shunday qilib biz qolgan shaklning tomonlarini o'lchab shunchaki ularni bir biriga qo'shib qo'yamiz holos. Ya'ni ikkita burchagidan qirqib olsak qolgan tomonlari 4sm 4sm 4sm 4sm bo'ladi va yana qo'shimcha to'rtta 1 sm li tomonlar ham hosil bo'ladi. shunday qilib biz shunchaki bu formulani yaratishimiz mumkin. P=4*(a+b). Bunda a=4 va b=1. Yechish. P=4*(4+1)=20 sm. Demak perimetr 20 sm ekan.