Маса ящика з зерном дорівнює 29,875 кг, а вага зерна дорівнює 3 7/8 кг. Яка маса ящика що

заповнений зерном на половину ?СРОЧНО!ДАМ 50 БАЛЛОВ ‍️СРОЧНОООООО!!!!! ​

Ответы на вопрос

Отвечает Борисов Артём.

Ответ:

If I understand your question correctly. The weight of the chest filled with grain is 29.875 kg. The mass of the grain is 3.7/8 kg, that is, 3.875 kg. Accordingly, the weight of the box empty is 26 kg. The mass of the box will not change, but this time we will pour half of the grain, that is, 1.9375 kg. 26+1.9375 = 27.9375 kg.

Пошаговое объяснение:

If I understand your question correctly. The weight of the chest filled with grain is 29.875 kg. The mass of the grain is 3.7/8 kg, that is, 3.875 kg. Accordingly, the weight of the box empty is 26 kg. The mass of the box will not change, but this time we will pour half of the grain, that is, 1.9375 kg. 26+1.9375 = 27.9375 kg.

Отвечает Романова Алиса.

Ответ:

16,625 кг

Пошаговое объяснение:

В условии описка. Масса пустого ящика а не зерна равна 3 7/8 кг

1) 29,875 - 3 7/8 = 29,875 - 3,375 = 26,5 (кг) - масса зерна без ящика

2) 26,5 : 2 = 13,25 (кг) - половина зерна, которое помещается в ящик

3) 3 7/8 + 13,25 = 3,375 + 13,25 = 16,625 (кг) - масса ящика наполненного зерном наполовину