Determine whether the ordered pair is a solution for the given equation. 4x- 5y=26; ( 4,2)


Ответы на вопрос

Отвечает Ветров Вася.

Ответ:

the ordered pair is not a solution for the given equation

Пошаговое объяснение:

4x- 5y=26; ( 4,2)

4*4-5*2=16-10=6≠26