Пожалуйста помогите! Задачка на Английском языке! An infinite geometric series has a common

ratio, r. The first term of the series is 10 and the sum to infinity is 50. (a) Show that the common ratio is 4/5 (b) Find the second term of the series (c) The first and second terms of the geometric series in part (a) have the same values as the 4th and 8th terms respectively, in an arithmetic series. Find the common difference of the arithmetic series.

Ответы на вопрос

Отвечает Галимьянов Ридаль.

b₁=10 S=50 q<|1|

a) доказать, что q=4/5.

S=b₁/(1-q)=50

10/(1-q)=50

50*(1-q)=10

50-50q=10

50q=40 |÷50

q=4/5.

b) найти второй член прогрессии:

b₂=b₁*q=10*4/5=8.

b₂=8.

с)

a₄=10     a₁+3d=10

a₈=8       a₁+7d=8

Вычитаем из второго уравнения первое:

4d=-2   |÷4

d=-0,5.


Отвечает Суханова Ольга.

Решение во вложении.