The first term of a geometric progression is 150 and the fourth is 1.2. Find the fifth term


Ответы на вопрос

Отвечает Чуйская Айнура.

Ответ:

b5=0.24

Пошаговое объяснение:

b4=b1*q³

1.2=150*q³

1=125*q³

q³=1/125

q=1/5

b5=150*1/5^{4}=150/625=0.24