The water level of a lake fell by 1.1/2 inches during a 1.2/3-week-long dry spell. Find the

average rate at which the water level changed every week.

Ответы на вопрос

Отвечает Байбородов Денис.

Ответ:

Пошаговое объяснение:

s = 1.1/2 = 0.55

t = 1.2/3 = 0.4

v = s/t = 0.55/0.4 = 1,375