parallelogrammning tomonlaridan biri ikkinchisidan 4 marta katta, perimetri esa 30cm ha teng.

Parallelogrammning tomonlarini toping​

Ответы на вопрос

Отвечает Статёнина Анна.

Ответ:

Biz parallelogramning tomonlarini topish uchun ikki teng tomonli teng tomonlarini sifatida nomzodlarni qabul qilamiz. Bu ikki tomon, parallelogramning qolbittiki tomonlarini ifodalaydi.

Agar tomonlardan biri boshqaruv tomonining 4 marta katta bo'lsa, uning o'rniga "x" ni o'rnating. Boshqa tomonning uzunligi esa "x / 4" ga teng. U holda, parallelogramning perimetri quyidagi ko'rinishda bo'ladi:

P = 2x + 2(x / 4)

Bu formuladan foydalanib, parallelogramning perimetrini 30 cm bo'lgan holda, "x" ning qiymatini aniqlaymiz:

30 = 2x + 2(x / 4)

30 = 2x + (1/2)x

30 = (5/2)x

Keyin "x" ni izlash uchun formulani yechamiz:

x = (2/5) * 30

x = 12

Demak, parallelogramning birinchi tomoni 12 birlikka, ikkinchi tomoni esa 12 / 4 = 3 birlikka teng.