Дадзены трохвугольнік АВС, пункты К і М належаць старанам АВ і ВС адпаведна, КМ || АС. Знайдзіце

перыметртрохвугольніка ABC, калі ВК = 4 см,AK = КМ = 6 см, MC = 9 см.​

Ответы на вопрос

Отвечает Ким Александра.

так как КМ||АС,то треуг. ВКМ подобен треуг. ВАС,тогда

ВК/АВ=КМ/АС=ВМ/ВС

АВ=4+6=10

4/10=6/АС

АС=10*6/4=60/4=15

ВС=ВМ+9

4/10=ВМ/(ВМ+9)

10*ВМ=4*ВМ+36

6*ВМ=36

ВМ=6

ВС=6+9=15

Р=10+15+15=40