If 10 is added to three times a number, the result is 16 more than that number. Find the number. ​


Ответы на вопрос

Отвечает Воронина Лиза.

Обозначим искомое число через X , тогда :

\displaystyle\bf\\x\cdot 3+10=x+16\\\\3x+10=x+16\\\\3x-x=16-10\\\\2x=6\\\\\boxed{\boxed{x=3}}

Отвечает Avramenko Nastya.

Ответ:  число 3 .

Объяснение:

Нехай шукане число  х . За умовою задачі маємо  рівняння :

   3x + 10 = x + 16 ;

   3x - x = 16 - 10 ;

        2x = 6 ;

          x = 3 .

 В  - дь :  шукане число 3 .