Ідеальний одноатомний газ виконує замкнений цикл з двох ізохорних і двох ізобарних процесів. При

ізохорному нагріванні тиск збільшується в два рази, а при ізобарному нагріванні об'єм збільшується на 70%. Знайдіть ККД циклу.

Ответы на вопрос

Отвечает Вовна Алексей.
Для знаходження ККД циклу потрібно спочатку знайти роботу, виконану газом під час циклу. Робота, виконана газом під час ізохорного процесу, дорівнює нулю, оскільки об'єм залишається постійним. Робота, виконана газом під час ізобарного процесу, може бути знайдена за формулою:

W = PΔV = P(V2 - V1),

де P - тиск, ΔV = V2 - V1 - зміна об'єму, V1 - початковий об'єм, V2 - кінцевий об'єм.

При ізобарному нагріванні об'єм збільшується на 70%, тому кінцевий об'єм V2 = 1.7V1. При ізохорному процесі зміна об'єму дорівнює нулю, тому робота, виконана газом під час цього процесу, дорівнює нулю. Таким чином, робота, виконана газом під час циклу, дорівнює роботі, виконаній газом під час ізобарного процесу:

W = P(V2 - V1) = P(1.7V1 - V1) = 0.7PV1.

За законом збереження енергії робота, виконана газом під час циклу, дорівнює різниці теплоємностей газу при двох температурах, помноженій на різницю температур:

W = C1(T2 - T1) - C2(T4 - T3),

де C1 і C2 - теплоємності газу при постійному об'ємі і постійному тиску відповідно, T1 і T3 - початкові температури, T2 і T4 - кінцеві температури.

Цикл складається з двох ізохорних і двох ізобарних процесів. Тому температура газу збільшується вдвічі під час ізохорного нагрівання і збільшується на 70% під час ізобарного нагрівання. Таким чином, кінцева температура T2 дорівнює 2T1, а кінцева температура T4 дорівнює 1.7T3. Початкова і кінцева температури при ізохорному процесі співпадають.

Теплоємності газу можуть бути знайдені з використанням ідеального газового закону:

C1 = (5/2)R, C2 = (7/2)R,

де R - універсальна газова стала.

Таким чином, ми можемо записати:

0.7PV1 = (5/2)R(T2 - T1) - (7/2)R(T4 - T3).

Звідси можна виразити ККД циклу:

η = W/Q1 = (C1 - C2)(T2 - T1) / (C1(T2 - T1) - C2(T4 - T3)),

де Q1 - теплота, подана до системи під час ізохорного нагрівання.

Підставляючи вирази для C1, C2, T1, T2, T3 і T4, ми отримуємо:

η = (5/2 - 7/2)(2T1 - T1) / ((5/2)(2T1 - T1) - (7/2)(1.7T1 - T1)) = 0.4.

Отже, ККД циклу дорівнює 0.4 або 40%.