A car speed up from 14m/s to 20m/s in 3s. if its mass is 1200 kg what force must its engine

provide? ​

Ответы на вопрос

Отвечает Кубряк Сергей.

Ответ:

1200 H

Объяснение:

F=m×a

a = (v2-v1)/t; a = (20-14)/3 = 2м/с²

F= 1200×2=2400 H