A car has a steady speed of 8m/s. a. How far does the car travel in 8s? b. How much time does the

car take to travel 160m?

Ответы на вопрос

Отвечает Нұртасов Қайрат.

Ответ:

a)64 m/s

б)20 s

Объяснение:

Given          

a)t=8s

V=8 m/s

b)S=160

V=8 m/s

Solution

S=Vt

t=SV

a)8 m/s * 8 m/s= 64 m

b)t=160/8=20c

Answer

a)8 m/s

b)20c

check if it might be wrong)

If anything, I'm from Russia