A body of mass 2kg is moving with speed of 20m/s find the kinetic energy


Ответы на вопрос

Отвечает Искова Лиза.

Ответ:

The kinetic energy of a moving object is given by the formula:

KE = (1/2)mv^2

where m is the mass of the object and v is its velocity.

Using this formula, we can find the kinetic energy of the body:

KE = (1/2) * 2kg * (20m/s)^2 = 400 J

Therefore, the kinetic energy of the body is 400 Joules.

Объяснение: