Жаттығу 1.1 1. Сау адамның абсолют температурасы қандай болады? 2. Мұздың еру температурасын

абсолют шкалада анықтаңдар. оның құрамындағы 3. Дененің температурасы 15°С-ден 75°С-ге өссе, бөлшектердің орташа кинетикалық энергиясы қаншаға артады? Неге? 4. Жабық ыдыстағы газдың температурасы 100ºС-ден -100°С-ге дейін төмендеді. Газдың қысымы қалай және неше есеге өзгерді? 5. Катты сутектің балқу температурасы -259°С, ал қайнау температурасы -253°С. Уш орынды санға дейінгі дәлдікпен осы температуралардын аб- солют мәндерiн табындар.​

Ответы на вопрос

Отвечает Дубинин Макс.

Відповідь:

Сау адамның абсолют температурасы Кельвин шкаласында болады. Кельвин шкала температуру 0 K (нулевой Кельвин) абсолютным нулем считает, и она прямо пропорциональна Кельвину, то есть абсолютная температура (T) в Кельвинах равна температуре в градусах Цельсия (t) плюс 273.15 K (T = t + 273.15).

Мұздың еру температурасын абсолют шкалада анықтау үшін олардың қызметтерін, формулаларын және параметрлерін білу керек. Бізге мұздың температурасы туралы жеткілікті ақпарат берілмеген болса, оны анықтау мүмкін емес.

Дененің температурасының 15°C-ден 75°C-ге өсуі үшін бөлшектердің орташа кинетикалық энергиясы көбейтінде артады. Бұл арту температуралық энергияның теориясына сәйкес келеді: T1/T2 = (E1/E2), қате (E1) 15°C-де, қате (E2) 75°C-де, сондықтан:

(15 + 273.15)/(75 + 273.15) = (E1/E2).

Бұл формуланың мүмкіндік бойынша E1 және E2 қателерін таба аласыз.

Жабық ыдыстағы газдың температурасының өзгеруі температура шағымымен өңделеді. Температура шағымы өзгергенге сәйкес газдың қысымының және есегінің өзгеруі теориялық физикалық күштермен анықталады. Әдепкі, газдың қысымы өзгеруі өзгеру жабдықтығына байланысты. Теориялық жаттығу үшін деректер берілмеген болса, осы салыстырмалы жаттығуны жасау мүмкін емес.

Катты сутектің балқу температурасы -259°C, ал қайнау температурасы -253°C. Осы температуралардын абсолют мәндерін табу үшін теориялық қалау қолдануға мүмкін емес, себебі мәндері абсолют температура шкаласына сәйкес болады және теориялық теңшеуде қолданылмайды. Абсолют температура шкаласында сәйкес мәндерін табу үшін балау туралы бірден кейбір мәліметтерге қажет болады.

Пояснення: