A body weighing 10 kg begins to move and, after traveling 50 m, has a speed of 10 m / s. Find the

friction coefficient if the thrust force is 14 N.

Ответы на вопрос

Отвечает Ушакова Полина.
Дано: F тяги=14 Н; Vo=0; V=10 м/с; S=50 м; m=10 кг; k - ?
---------------------------------------------------------------------------------------
Fтяги-Fтр=ma; F тр=kmg; S=(V^2-Vo^2)/2a=V^2/2a; a=V^2/2S;

kmg=Fтяги-m*V^2/2S; k=(F тяги-m*V^2/2S):mg=

(14-10*100/100):100=0,04.