Решите ООФ y=4-x/корень из 5+8x, y=7/3(x-8)(x=9)


Ответы на вопрос

Отвечает Павлюк Галина.

Ответ:

There seems to be a typo in your equation. It appears that you have both an equal sign (=) and an equal sign with the variable x (x=) in the equation, which is not correct. If you meant to write a quadratic equation, it should look like this:

y = (7/3) * (x - 8) * (x - 9)

This is a quadratic equation in the form of y = a(x - h)(x - k), where (h, k) represents the vertex of the parabola. In this case, a = 7/3, h = 8, and k = 9. If you need to find specific values for y based on the value of x, you can substitute the value of x into the equation and solve for y.