In a class of 35 students 22 a boys which part of the class are girls? The time of 2 pm, what

part of the day has elapsed?​

Ответы на вопрос

Отвечает Шитов Артем.

1.

1) 35 - 22 = 13 - girls in the class

2) 13 / 35 - girls part of the class

2.

1) 12 + 2 = 14 (hours) - have passed since 00:00

2) 14 / 24 = 7 / 12 - elapsed part of the day.

Answers: \frac{13}{35} of the class is girls; \frac{7}{12} of the day has elapsed.