In a class of 42 students, the number of boys is 2/5 of the girls. Find the number of boys and

girls in the class​

Ответы на вопрос

Отвечает Тимофеева Ульяна.

Ответ:

Let's use algebra to solve the problem.

Let's represent the number of girls in the class as "G". We know that the number of boys is 2/5 of the girls, so we can represent the number of boys as 2/5G.

We also know that the total number of students in the class is 42. So, we can write an equation based on this information:

G + 2/5G = 42

Simplifying the equation:

7/5G = 42

Multiplying both sides by 5/7:

G = 30

So there are 30 girls in the class.

To find the number of boys, we can substitute G = 30 into the expression we got earlier:

2/5G = 2/5(30) = 12

So there are 12 boys in the class.

Therefore, there are 30 girls and 12 boys in the class.

Пошаговое объяснение:

Надеюсь помог

Отвечает Цехмистренко Валерия.

Ответ: 30+12

Пошаговое объяснение: девочек Х, мальчиков 2/5 Х

Х+2\5*Х=42; Х=30 (девочки), мальчики 2/5*30=12