(√3+I)^20= please solve this with using Moivre's formula


Ответы на вопрос

Отвечает Макаров Коля.

(√3+i)^20 can be divided using the Moivre formula:

(√3+i)^20 = (3^1/2+i)^(20) = (3^(1/2))^(20) + I*(3^(1/2)(19)) + ( I^2)^(20-319) = 3^10 + i*3^5 + 1^2

Thus, (√3 + i)^20 = 531.