18-x=108+x=18please please please please please please please please please please please please

please please please please please please please please please please please please please please please ​

Ответы на вопрос

Отвечает Иванова Анастасия.
1)
18-x=10

Х=18-10

х=8

________

18-8=10

10=10

2)

8+x=18

Х=18-8

Х=10

________

8+10=18

18=18

Удачи)))
Отвечает Галушка Никита.

1. 18 - х = 10

х = 18 - 10

х = 8.

Ответ : х = 8.

--------------------------

2. 8 + х = 18

х = 18 - 8

х = 10.

Ответ : х = 10.

---------------------------

Удачи)))