Есептi тиiмдi тәсілмен шығарыңдар. Калада трамвайлар жүретін төрт жол бар. Бірінші және екінші

жолда 47 аялдама, екінші және үшінші жолдарда 60 аялдама бар. Үшінші және төртінші жолдарда 64 аялдама бар. Егер төртiншi жолда 30 аялдама болса, бiрiншi жолда неше аялдама бар? А. 21 аялдама; С. 34 аялдама; В. 28 аялдама; D. 17 аялдама.​

Ответы на вопрос

Отвечает Козлова Алёна.

Ответ:

Енгізген мәліметтерге байланысты, бірінші жолдағы аялдама санын тапсақ бір төртінші жолдардағы аялдама санына бөліп табамыз:

Төртінші жолдағы аялдама саны 30 болды, оны бір жолдағы аялдама санымен көбейтеміз (төртінші жолдың бір жолдың байланысты аялдама саны):

30 * 4 = 120

Енгізілген бірінші жолдағы аялдама санын тапу үшін, екінші жолдағы аялдаманы бірінші және екінші жолдағы аялдамалар жататын жоллар арасындағы салыстырмалы аялдамалардын санын аластаймыз:

(60 - 47) = 13 аялдама.

Сонымен 120 аялдамадан 13 аялдаманы аластаймыз:

120 - 13 = 107 аялдама.

Сондықтан, бірінші жолдағы аялдама саны 107 болады. Ответ "С. 34 аялдама" емес, ол "В. 28 аялдама" есептелген жоутындысын береді.