Виканайте дії: -2 2/3+2 1/3*(-15 3/7-(-4,8):4/15=


Ответы на вопрос

Отвечает Давлетшин Камиль.
Відповідь є на фото:

Отвечает Мулярчик Дима.

Ответ =Starting with the expression:

-2 2/3 + 2 1/3 * (-15 3/7 - (-4.8) : 4/15 =

First, we need to simplify the expression inside the parentheses:

-15 3/7 - (-4.8) : 4/15 =

-15 3/7 + 72 =

56 4/7

Now we can substitute this value back into the original expression and simplify further:

-2 2/3 + 2 1/3 * (56 4/7) =

-2 2/3 + (7/3) * (398/7) =

-2 2/3 + 1194/21 =

-2 2/3 + 56/3 =

( -8 + 56 ) / 3 =

48/3 =

16

Therefore, the final answer is 16.