Напиши уравнение прямой ax+by+c=0, все точки которой находятся на равных расстояниях от точек

A(2;2) и B(7;7). Для решения задачи используй формулу расстояния между двумя точками. (В первое окошко пиши положительное число. Отрицательное число пиши без скобок. Коэффициенты уравнения в ответе сокращать не нужно!) Ответ: ⋅x+⋅y+=0. Ответить!

Ответы на вопрос

Отвечает Афонина Ангелина.

Ответ:

d = √((x2 - x1)^2 + (y2 - y1)^2)

where (x1, y1) = (2, 2) and (x2, y2) = (7, B, we can set up two equations:

d = √((x - 2)^2 + (y - 2)^2)

d = √((x - 7)^2 + (y - 7)^2)

Squaring both sides of each equation and setting them equal to each other, we get:

(x - 2)^2 + (y - 2)^2 = (x - 7)^2 + (y - 7)^2

Expanding and simplifying, we get:

-10x + 10y + 30 = 0

Dividing by 10, we get:

- x + y + 3 = To solve this problem, we need to use the formula for the distance between two points:

d = √((x2 - x1)^2 + (y2 - y1)^2)

where (x1, y1) = (2, 2) and (x2, y2) = (7, 7).

Since the points on the line are equidistant from A and B, we can set up two equations:

d = √((x - 2)^2 + (y - 2)^2)

d = √((x - 7)^2 + (y - 7)^2)

Squaring both sides of each equation and setting them equal to each other, we get:

(x - 2)^2 + (y - 2)^2 = (x - 7)^2 + (y - 7)^2

Expanding and simplifying, we get:

-10x + 10y + 30 = 0

Dividing by 10, we get:

- x + y + 3 = 0

Therefore, the equation of the line is:

x - y - 3 = 0