Find the difference and 201 terms of the arithmetic progression 26, 29, 32


Ответы на вопрос

Отвечает Некрасова Настя.

\displaystyle\bf\\a_{1} =26\\\\a_{2} =29\\\\a_{2} =a_{1} +d\\\\d=a_{2} -a_{1} =29-26=3\\\\\boxed{\boxed{d=3}}\\\\\\a_{201} =a_{1} +200d=26+200\cdot3=26+600=626\\\\\boxed{\boxed{a_{201} =626}}