A caterer knows that, on average, there will be one broken egg in every 3 cartons. A carton

contains 12 eggs. The caterer plans to serve 1200 eggs at a breakfast. What is the best estimate for the number of cartons the caterer should buy? A. 97 cartons B. 100 cartons C. 103 cartons D. 112 cartons

Ответы на вопрос

Отвечает Смакотина Наташа.

Ответ: C. 103 cartons.

Продавец знает, что в среднем в каждых 3 коробках будет одно разбитое яйцо. В коробке содержит 12 яиц.     ⇒

В трёх коробках содержится: 12*3-1=36-1=35 (целых яиц).        ⇒

В одной коробке содержится: 35/3 целых яиц.        

Поставщик планирует подать на завтрак 1200 яиц.    ⇒

\displaystyle  \\The \ number \ of \ cartons=\frac{1200}{\frac{35}{3} } =\frac{1200*3}{35} =\frac{3600}{35}\approx102,857.